جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 40845
  تاریخ انتشار : 30 آذر 1392 12:28
  تعداد بازدید : 752

  بازخوانی سه جلسه دادگاه اختلاس از بیمه ایران در دور جدید

  متهمی که از دادگاه راهی بیمارستان شد/ من نباید پاسخگوی تخلف دوستان باشم/ادامه دادرسی سه شنبه هفته آتی

  قاضی محمدی کشکولی گفت: یکی از متهمان به نام"س" پس از ورود به دادگاه به علت نامساعد بودن حال جسمی اش راهی بیمارستان و دفاعیات وی به روز چهارشنبه موکول شد، همچنین ادامه رسیدگی به دادگاه اختلاس از بیمه ایران هفته آینده سه شنبه برگزار خواهد شد.

  به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران،‌ دور جدید دادگاه‌های رسیدگی به پرونده اختلاس از بیمه ایران طی روزهای دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه هفته گذشته در  شعبه 79 دادگاه کیفری به صورت علنی برگزار شد.

  ریاست این دادگاه‌ها بر عهده قاضی محمدی کشکولی بود که طی این سه جلسه در دو نوبت صبح و عصر رسیدگی به پرونده 18 متهم باقی مانده از این فساد مالی در دستور کار قرار داشت.

  ذیل این گزارش به بازخوانی سه جلسه دادگاه گذشته پرداخته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

  مشروح جلسه اول: پایان کار دادگاه تا آخر هفته

  **کیفرخواست متهمان توسط نماینده دادستان قرائت شد.

  ** نماینده دادستان در شرح اتهامات آقای "م.خ" گفت: وی متهم به وصول تعرفه مازاد بر حقوق دولتی به صورت غیرقانونی به میزان یک میلیارد و 250 میلیون تومان و همین‌طور اختلاس به میزان 795 میلیون ریال است. 

  ** متهم "م.خ" : در اختلاس نقشی نداشتم

  ** متهم "م.خ" در دفاع از خود اظهارداشت: امضای قراردادها در دفتر فنی توسط مدیرکل صورت می‌گرفت و مبلغ آن به ازای هر متر مکعب 500 ریال تعریف شده بود و این در حالی است که آقای «ب» در دادگاه قبلی به صراحت  این موضوع را اعلام کرد و بنده فقط رابط بودم.

  این متهم در دفاع از خود اظهار داشت: بنده اتهامات وارده را قبول ندارم چرا که اجازه اخذ وجوه توسط مدیریت صادر شده بود و این امر به عنوان یک روند عادی در دفتر فنی استانداری تلقی می‌شد و موضوع تازه‌ای نبود.

  وی ادامه داد: امضای قراردادها در دفتر فنی توسط مدیرکل صورت می‌گرفت و مبلغ آن به ازای هر متر مکعب 500 ریال تعریف شده بود و این در حالی است که آقای «ب» در دادگاه قبلی به صراحت  این موضوع را اعلام کرد.

  قاضی کشکولی خطاب به متهم اظهار داشت:‌ در آئین‌نامه اجرایی نحوه محاسبه حقوق دولت و تکالیف آنها مشخص شده و در قرارداد نوشته شده که شما به ازای هر مترمکعب باید 250 ریال به عنوان عوارض دولتی اخذ کنید و این در حالی است که شما علاوه بر این مبلغ 500 ریال اضافه دریافت می‌کردید، بنابراین توضیح دهید که چرا مازاد 500 ریال را دستی می‌گرفتید و به حساب شخصی واریز می‌کردید؟

  متهم "م.خ" در پاسخ قاضی گفت: بنده فقط رابط بودم و گروه معادن این مبلغ را می‌گرفت و بنده رابط بودم و به معدن‌داران گفته شده بود که این دستور مدیر کل است و این موضوع را خود استاندار تایید کرده و به شکل یک عرف درآمده بنابراین بنده اشکالی در این موضوع نمی‌دیدم چرا که خود استانداری در جریان بود و بنده جزء هیات رسیدگی شن و ماسه نبودم.... 

  متن کامل اظهارات متهم"م.خ" را اینجا بخوانید.

  ** دفاعیات نجفی توانا وکیل متهم"م.خ"

  ** نجفی توانا خطاب به قاضی گفت: متاسفانه اتهامات منتسبه به موکل به گونه‌ای است که به نظر می‌رسد اراده بسیار قوی در برخورد با مجموعه مرتکبین اتهام منتسبه وجود نداشته است. 

  وی ادامه داد: موکل بنده مشارکت در اختلاس و دریافت وجوه مازاد بر تعرفه کرده، اما این پرونده به ریاست استاندار بوده است که وی به صراحت در دادگاه قبلی کتبا اعلام کرده و مسئولیت این موضوع را پذیرفته است. 

  وکیل مدافع م.خ افزود: بنده خواستار شدم که مدیرکل «ق» و آقای «ت» برای توضیح به دادگاه بیایند که به این تقاضای من رسیدگی نشد. 

  نجفی توانا گفت: مبلغ مربوطه طبق تصویب استاندار به تصویب رسیده، دریافت و وصول شده است، بنابراین اشتباه موکل من نمی‌تواند لباس کیفری داشته باشد و این در حالی است که باید با دانه‌درشت‌ها در این پرونده برخورد کنید. 

  وی افزود: آقایان طبق دستور مدیرکل این وجوهات را دریافت می‌کردند و این موضوع در گزارش سازمان بازرسی کل کشور نیز اشاره شده است و این گزارشات در حالی می‌تواند منشأ اظهار نظر باشد که در تعارض با حقیقت نباشد و این در حالی است که ما هیچ شاکی نداریم و دعوا خصوصی است...

  متن کامل اظهارات وکیل مدافع متهم"م.خ" را اینجا بخوانید.

  ** دفاعیات متهم "ف.ه": هیچکدام از اتهامات را قبول ندارم

  متهم "ف.ه" که در دور  جدید جلسه رسیدگی مجدد پرونده اختلاس از بیمه ایران به دریافت رشوه به میزان 60 هزار درهم بابت خرید مبلمان و یک میلیون و 300 هزار درهم بابت خرید آپارتمان در دبی که از آقای د.س دریافت کرده، متهم است در جایگاه دفاع حاضر شد. 

  متهم "ف.ه" در مقام دفاع گفت: کلیه اتهامات را رد می‌کنم و هیچکدام را قبول ندارم. 

  قاضی خطاب به متهم گفت: توضیحات خود را ارائه دهید. 

  متهم پاسخ داد:‌ مبلمان را خودم خریدم و مبلغ آن 54 هزار درهم بوده و این در حالی بوده که بنده با آقای د.س روابط مالی نداشتم و فقط روابط اجتماعی داشتم چرا که وی جزء مشتریان خوب و برتر بانک بوده است. 

  وی افزود: در خصوص اینکه گفته شده بنده اقامت دائم در دبی دارم، این مسئله صحت ندارم و اقامت من 3 ساله است. 

  قاضی خطاب به متهم گفت: طبق اظهارات آقای د.س گفته شده که وی10 الی 11 مرتبه حدود 50 میلیون تومان وام تحت عنوان صادرات و  واردات تسهیلات  اخذ کرده است و یک میلیون و 300 هزار درهم را دریافت کرده است. 

  متن کامل اظهارات وکیل مدافع متهم"ف.ه" را اینجا بخوانید.

  ** برخی متهمان در دادگاه حضور ندارند. 

  ** قاضی کشکولی: این هفته دادگاه اختلاس بیمه به کار خود پایان می‌دهد.

  ** قاضی پرونده گفت: در روزهای آتی جلسه دادگاه به پایان می‌رسد بنابراین حضور غایبین از جمله آقایان "آ.ب.ح"، "د.س" و "ح.ر.ب" الزامی است.  
   
  گفتنی است؛ هفته گذشته طی سه روز برگزاری دادگاه‌های علنی به اتهامات برخی متهمان این پرونده رسیدگی شد.

  مشروح جلسه دوم: متهمی که از دادگاه راهی بیمارستان شد

  **"قاضی کشکولی" در ابتدای دادگاه با اشاره به این که حضور همه متهمان در دادگاه الزامی است، اظهارداشت: به دلیل این که رسیدگی سریع به این پرونده در دستور کار قرار دارد، امروز دادگاه در نوبت عصر هم تشکیل جلسه خواهد داد.

  ** یکی از متهمان به نام"س" پس از ورود به دادگاه به علت نامساعد بودن حال جسمی‌اش راهی بیمارستان شد.

  ** ادامه دفاعیات "ف.ه" رئیس وقت اداره اعتبارات بانک ملت که در دادگاه روز گذشته مطرح شده بود در این جلسه قرائت شد.

  وی اظهارداشت: دفاعیاتم را به وکیلم سپرده‌ام و هیچ وجهی از آقای"د.س" نگرفته‌ام.

  این متهم ادامه داد: اتهامات مطرح شده را قبول ندارم.

  قاضی گفت: اگر این ارتباط را قبول ندارید فردا در دادگاه بین شما و آقای"د.س" مواجهه حضوری صورت می‌گیرد.

  در ادامه وکیل متهم"ف.ه" تاکید کرد: پرونده موکلم پیش از این به منع تعقیب نزدیک بود تا کیفرخواست و همین جا برای موکلم درخواست برائت دارم.

  **‌ در ادامه این جلسه دادگاه؛ متهم"م.ص" به اتهام گرفتن رشوه به میزان 20 میلیون تومان در جایگاه دفاع از خود حاضر شد.

  وی اظهارداشت: اتهاماتم را قبول ندارم و هیچ وجهی از "د.س" دریافت نکرده‌ام.

  **‌ متهم بعدی "الف.س" ارزیاب وقت بانک ملت بود که به اتهام ارتشاء به میزان 400میلیون ریال در دادگاه حاضر شده بود.

  ** قاضی کشکولی با اعلام تنفس یک ساعته ادامه جلسه دادگاه را به نوبت عصر موکول کرد.

  ** آغاز دادگاه در نوبت عصر

  **در ادامه پنجمین جلسه دادگاه اختلاس بیمه ایران متهم "الف.م" معاون وقت اداری مالی استانداری برای تفهیم اتهام مجدد در دادگاه حاضر شد.

  نماینده دادستان در شرح اتهامات وی گفت: پول‌شویی، رشوه و عضویت در شبکه اختلاس مجموعه اتهامات متهم مذکور است.

  وی افزود: البته متهم"الف.م" سه عنوان اتهام اصلی دیگر نیز دارد که شامل دو فقره مشارکت در تصرف غیرمجاز به مبلغ 59 میلیارد و 138 میلیون ریال تصرف غیرمجاز در اموال دریافتی افاغنه و 19 میلیارد و 363 میلیون و 110 ریال تصرف غیرمجاز در اموال دولتی. هم چنین اختلاس به میزان 31 میلیارد و 4 میلیون ریال است. 
   
  "الف.م" در دفاع از خود تصریح کرد: تمامی وجوه دریافتی از یک منشا بوده و این در حالی است که من از متهم "ج.الف" در سه نوبت هر کدام به مبلغ 50 میلیون تومان پول گرفته‌ام و یک منزل داشتم که 360 میلیون تومان فروخته و پرداخت کرده‌ام و غیر از این مبلغ هیچ مورد دیگری نبوده است.  
   
  وی ادامه داد: مبالغ ذکر شده را یک ماهه و از محل هدایا تهیه و به استانداری می‌دادم و از این محل به "ج.الف" تحویل می‌دادم و تمامی این‌ها برای همکارانی که مشکل داشتند خرج خواروبار و رفع نیازهایشان می‌شده است.  
   
  ** در ادامه متهم "م.خ" به درخواست قاضی در دادگاه حاضر شد و در پاسخ به سوالی مبنی براینکه از محل پول‌هایی که می‌گرفتید چه مبلغی را به حوزه معاونت مالی می‌دادید، گفت: هر اتفاقی که می‌افتاد ما این مبالغ را به مدیر کل تحویل داده و وی آن‌ها را در اختیار هر شخصی که می‌خواست قرار می‌داد و من در جریان مبالغ نیستم و این‌ها تنها از طریق دفتر فنی نبوده بلکه از سوی فرمانداری نیز بوده است.  

  ** پایان پنجمین جلسه دادگاه اختلاس بیمه ایران/ ادامه رسیدگی به پرونده فردا چهارشنبه ساعت 9 صبح.

  ** قاضی کشکولی در جمع خبرنگاران: متهمان همکاری کنند فردا آخرین جلسه دادگاه بیمه خواهد بود

  قاضی "محمد کشکولی" در پنجمین جلسه دادگاه رسیدگی به اختلاس از بیمه ایران در جمع خبرنگاران، گفت: این پرونده در دیوان عالی کشور نقض شده بود و  تعدادی از افراد به لحاظ معذوریت پزشکی حضور نداشتند و همچنین تاخیرهایی در خصوص این پرونده پیش آمد. 

  وی ادامه داد: به دو نفر احضاریه دادگاه ابلاغ نشده بود که تلفنی در جریان امور قرار گرفته و ادامه رسیدگی به این پرونده فردا تا نوبت عصر ادامه خواهد یافت.

  قاضی کشکولی تصریح کرد:‌ تا سه‌شنبه و چهارشنبه آینده صدور حکم پرونده اعلام خواهد شد و چنانچه افراد همکاری کنند ممکن است فردا آخرین جلسه دادگاه باشد در غیر این صورت این دادگاه سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری هم ادامه خواهد یافت. 

  رئیس شعبه 79 دادگاه کیفری استان تهران اظهار داشت: طبق قانون هنگامی که ختم جلسه رسیدگی به دادگاه اعلام می‌شود بعد از 7 روز باید حکم صادر شود. 

  وی در خصوص عمده تخلفات مذکور در پرونده گفت: ما به تخلفات رسیدگی نمی‌کنیم بلکه در حال رسیدگی به جرائم هستیم و این جرائم به گونه‌ای است که مرکب است. 

  قاضی کشکولی ادامه داد: به لحاظ روند غلطی که در برخی دستگاه‌ها حکم‌فرما بوده و همچنین  جهل به قانون و مشرف نبودن مدیران به مسائل قانونی موجب تشکیل چنین پرونده‌هایی می‌شود. 

  رئیس شعبه 79 دادگاه کیفری استان تهران در مورد روند رسیدگی پرونده بیمه ایران تصریح کرد: قضاوت این امر با شماست و این در حالی است که روند منطبق با موازین قانونی مطلوب ارزیابی شده است. 

  وی خاطرنشان کرد: حدودا 28 نفر متهم داریم که در حال رسیدگی به پرونده آنها هستیم، دو نفر غائب بودند که در صورت حضور نیافتن آنها در دادگاه حکم غیابی صادر خواهد شد. 

  **متهم"ی.د": اتهامات را قبول ندارم/ پرینت تلفن"الف" را بگیرید

  **در پنجمین جلسه دادگاه رسیدگی به اختلاس بیمه ایران، متهم "ی.د" در جایگاه حاضر شد. 

  وی به دو فقره اختلاس به مبلغ 700 میلیارد ریال و همچنین 5 میلیارد ریال از شرکت تعاونی انبارداران، تصرف غیرمجاز از 30 درصد مهاجرین افغانی به مبلغ 59 میلیارد و 138 میلیون ریال، وصول وجه مازاد از تعرفه دولتی به مبلغ 23 میلیارد و 970 میلیون ریال طی 26 فقره چک متهم شده است. 

  متهم "ی.د" با اشاره به اینکه اتهامات وارده را قبول ندارم، اظهار داشت: مطمئنا در سازمان بازرسی شخصی با من مشکل داشته است چرا که من اصلا در ایران نبوده‌ام، من حدود 10 روز در ایران نبودم و این در حالی بوده که همه این موارد طی این 10 روز اتفاق افتاده است و اظهارات دو متهم مبنای محکومیت من قرار گرفته است. 

  وی ادامه داد: اگر کارمند من تخلف کرده چرا من باید پاسخگو باشم، مبنای محکومیتم بر اساس چه اسنادی است؟

  متهم ی.د افزود: من دو سند را بعد از آزادی از زندان پیدا کردم و متوجه شدم هیچگونه پروانه ساختمانی تاکنون صادر شده است. 

  وی در خصوص 500 میلیون پول دریافتی دولتی اظهار داشت: وکیل من نامه‌ای به معاون استانداری شهر ری زد و این پاسخ را دریافت کرد که "در فرمانداری شهر ری هیچگونه تفاهم‌نامه‌ای فیمابین این فرمانداری و شرکت انبارداران وجود ندارد و مبلغ ذکر شده در هیچگونه سیستمی ثبت نشده و همچنین سابقه و هیچ مجوزی صادر نشده است". 

  متهم ی.د در پایان جلسه نوبت عصر دادگاه اختلاس از بیمه ایران از قاضی درخواست کرد که برای اثبات صحبت‌هایم پرینت تلفن فردی به نام "الف" را بگیرند. 

  ** مشروح چهارمین دادگاه اختلاس از بیمه ایران در دور جدید را اینجا بخوانید.

  مشروح سومین جلسه: من نباید پاسخگوی تخلف دوستان باشم

  ششمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده متهمان اختلاس از بیمه ایران در دور جدید، صبح امروز چهارشنبه( 27 آذرماه) به ریاست قاضی "محمدی کشکولی" آغاز شد. 
   
  ** این دادگاه برای رسیدگی به اتهامات برخی متهمان باقی مانده از این فساد مالی از هفته و حتی دور روز گذشته تاکنون همچنان ادامه دارد.

  **ادامه دفاعیات "ی- د" که در دادگاه روز گذشته مطرح شده بود در این جلسه قرائت شد.


  متن کامل اظهارات متهم "ی- د" را اینجا بخوانید.

  **ششمین جلسه دادرسی اختلاس بیمه ایران ساعت 12 به پایان رسید.

  **ادامه جلسه دادگاه روز سه‌شنبه مورخ 92.10.3 ساعت 9 صبح برگزار خواهد شد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28623986
اکنون :
21