جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 40817
  تاریخ انتشار : 30 آذر 1392 11:36
  تعداد بازدید : 500

  دیده‌بان حقوق بشر:

  آمریکا مرگ غیرنظامیان در یمن را بر اثر حملات هوایی رسیدگی کند

  دیده بان حقوق بشر از دولت های آمریکا و یمن خواست تا در مورد حملات هواپیما های بدون سرنشین که منجر به مرگ غیرنظامیان می شود تحقیقات لازم را انجام دهند و تضمین کنند که عاملان آن مجازات خواهند شد.

  elnashra4.jpg8.jpg

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در روز دوازدهم دسامبر بر اثر یک حمله هوایی در یمن حداقل 12 غیرنظامی کشته شدند. این اتفاق تنها چند روز مانده به چهارمین سالگرد حمله موشکی آمریکا در 17 دسامبر 2009 به‌وقوع پیوست که در نتیجه حمله موشکی مذکور 41 روستایی کشته شدند، اما آمریکا هیچگاه در مورد این حادثه تحقیقی انجام نداد و حتی یک سرباز را متهم نکرد.

   

  در حمله دسامبر 2009 که در منطقه‌ای در جنوب یمن رخ داد، 14 شبه‌نظامی دیگر نیز کشته و روستائیان در حالی‌که در خانه و حتی چادرهای‌شان در همان حوالی بودند هدف این حمله قرار گرفتند. تلگراف‌های دیپلماتیک که بعدتر از سوی سایت ویکی‌لیکس منتشر شد ثابت می‌کرد که آمریکا این حمله را انجام داده است؛ در حالی‌که دولت اوباما هیچگاه بطور رسمی نقش خود در این حادثه را نپذیرفت.

   

  خانواده‌های قربانیان هیچگاه غرامت پیشنهادی دولت یمن را نپذیرفتند و گفتند تا زمانی‌که دولت یمن مسئولان این حمله هوایی را محاکمه و مجازات نکند از دریافت هرگونه مبلغ بابت غرامت سر باز می‌زنند.

   

  لتا تیلور پژوهشگر حوزه تروریسم و مبارزه با آن در دیده‌بان حقوق بشر، گفت: چهار سال از حادثه مرگبار جنوب یمن گذشته و خانواده‌های قربانیان هنوز منتظرند آمریکا مسئولیت این کار را بپذیرد.

   

  وی ادامه داد: متاسفانه عملیات‌های نظامی که تلفات غیرنظامیان را به همراه دارد به ندرت غیرقانونی شناخته می‌شود.

   

  این دو حمله در واقع تنها بخش کوچکی از حداقل 83 حمله و کشتارهای هدفمند آمریکا در یمن است که این کشور به بهانه مبارزه با گروه تروریستی القاعده در شبه جزیره یمن از سال 2009 تاکنون انجام داده است. گروه‌های تحقیقاتی تخمین می‌زنند که این حملات حداقل 500 کشته بر جای گذاشته است.

   

  دیده‌بان حقوق بشر در ماه اکتبر در گزارشی مشروح در خصوص حملات موشکی آمریکا علیه القاعده در یمن اعلام کرد که صدها تن در اثر پرتاپ موشک‌هایی غیرهدفمند جان خود را از دست داده‌اند که دو سوم آنها را زنان و کودکان بی‌گناه تشکیل می‌دادند. همچنین بخش‌های زیادی از مناطق تحت حمله هنوز مملو از بمب خوشه‌ای هستند که هر لحظه امکان انفجار آنها وجود دارد.

   

  بر اساس گزارش پایگاه دیده‌بان حقوق بشر، در روز داوزدهم دسامبر نیز یک حمله هوایی دیگر که گفته می‌شود بدست آمریکا صورت گرفته است،‌ 12 مرد در حالی‌که در مسیر یک جشن عروسی بودند کشته و 15 تن زخمی شدند.

   

  شاهدان و مقامات دولتی یمن پس از این حمله گفتند که حتی یک تن از قربانیان از اعضای القاعده نبوده‌اند. این در حالیست که آمریکا هرگز مسئولیت این گونه حملات را نپذیرفته و حتی سعی نمی‌کند میزان تلفات را فاش و همواره ادعا می‌کند که تعداد بسیار کمی غیرنظامی در حملاتش کشته شده‌اند.

   

  باراک اوباما رییس‌جمهور آمریکا پیش از این گفته بود که کشورش از تجهیزات نظامی کشنده تنها در مناطق تحت درگیری در یمن استفاده می‌کند و اگر بداند که امکان صدمه به یک غیرنظامی وجود داشته باشد دست به حمله نخواهد زد.

   

  لتا تیلور در ادامه متذکر شد: پرداخت غرامت نمی‌تواند این مسئله را که غیرنظامیان در این حملات کشته می‌شوند و کسی هم برای آن مسوول دانسته نمی‌شود جبران کند. اکنون پس از گذشت چهار سال از حمله موشکی مذکور دولت آمریکا می‌تواند از آن به‌عنوان فرصتی برای پایان دادن به بی‌توجهی‌هایش به این کشتارهای گسترده استفاده کند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28624119
اکنون :
35