جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 40760
  تاریخ انتشار : 30 آذر 1392 9:7
  تعداد بازدید : 662

  رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران:

  نگاه امنیتی و انتظامی به آسیب های اجتماعی موجب زیرزمینی شدن آن ها می شود

  رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به اینکه برای مقابله با آسیب های اجتماعی باید از رویکرد اجتماعی بهره گرفت، گفت: در مقابله با آسیب های اجتماعی تا حد امکان باید از تحمیل رویکردهای انتظامی و قضایی خودداری شود، چرا که نگاه امنیتی و انتظامی موجب زیرزمینی شدن آسیب های اجتماعی می شود.

  44444-1.JPG

  سیدحسن موسوی چلک در گفت‌وگو با خبرنگار«اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه کردستان، اظهارکرد: آسیب‌های اجتماعی پدیده‌هایی هستند که بر اثرعوامل مختلف اقتصادی، اجتماعی و روانی بوجود آمده و برعملکرد و کارآیی مثبت و کیفیت زندگی افراد تأثیر منفی می‌گذارد.

   

  وی افزود: هنجارها و ارزش‌های اجتماعی مورد قبول جامعه را تهدید می‌کند و با توجه به آثار سوء آنها انجام مداخلات مؤثر برای کنترل و کاهش آنها ضرورت دارد.

   

  رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، به وجود آسیب‌های پنهان اجتماعی اشاره کرد و افزود: آسیب‌هایی که در جامعه شایع شده یا در حال شیوع است، اما کمتر به آنها توجه می شود، شناسایی آنها به مراتب دشوارتر از انواع آسیبهای اجتماعی دیگر است.

   

  وی با تاکید بر اینکه تأثیرات مخرب این آسیبها بیشتر است، تصریح کرد: ممکن است این آسیب‌ها زمانی مورد توجه قرار گیرند که به اصطلاح «کار از کارگذشته» و مزمن شده باشد.

   

  موسوی چلک اعلام کرد: گسترش آسیب‌های اجتماعی در جامعه معلول عوامل مختلفی هستند که در سطوح کلان، میانه و خرد باید آنها را جستجو کرد.

   

  وی با اعلام اینکه هر جامعه‌ای دارای پنج نهاد اجتماعی خانواده، آموزش، اقتصاد، دین (مذهب)، سیاست (حکومت/دولت) است، بیان کرد: چنانچه این نهادها، کارکردها و وظایف خود را به خوبی انجام دهند و به نیازها و مطالبات مردم به موقع و منطقی و از طریق مشروع پاسخ دهند، حرکت جامعه با مشکل جدی مواجه نخواهد شد و آسیب‌های اجتماعی روند رو به رشد و نگران کننده نخواهد داشت.

   

  رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران عنوان کرد: ساختارتک بعدی (اقتصادی-عمرانی) توسعه کشور، عدم توجه کافی به سلامت اجتماعی (سلامت نگری)، تغییر ساختار خانواده، ضعف و ناکارآمدی نظام تامین اجتماعی، نداشتن سیاست اجتماعی مشخص در حوزه آسیب‌های اجتماعی، نداشتن متولی مشخص در حوزه آسیب‌های اجتماعی، غلبه رویکرد صرف سیاسی امنیتی، جدی گرفته نشدن امور اجتماعی (بویژه آسیب‌های اجتماعی) و در حاشیه بودن این امور، عدم ارائه گزارش اجتماعی مستقل فراگیر بطور مستمر و نداشتن دماسنج اجتماعی عامل توسعه آسیب‌های اجتماعی است.

   

  وی بیان کرد: عدم توجه به تهیه پیوست‌های اجتماعی و فرهنگی در طرح‌های ملی، عدم توجه کافی به آینده‌نگری اجتماعی، عدم سنجش شاخص‌های سلامت اجتماعی، کشمکش نسلی، عدم بهره‌گیری کافی از مبانی دین مبین اسلام، عدم ارزیابی و اثربخشی مستمر طرح‌ها و برنامه‌های اجتماعی، گسترس تکنولوژی وتسهیل دسترسی به اطلاعات و عدم آشنایی با نحوه استفاده صحیح از آنها (تأخر فرهنگی)، عدم توجه به تقویت هویت فرهنگی افراد، گسترش استفاده نابجا از فضای مجازی و سایبری، کاهش نشاط اجتماعی در جامعه، کاهش سرمایه اجتماعی از دیگر عوامل رشد آسیب‌های اجتماعی در جامعه است.

   

  موسوی‌چلک به راهکارهای ارائه شده برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اشاره و بیان کرد: راهکارها می‌تواند در حوزه سیاستگذاری کلان کشور در بخشهای مختلف از جمله حوزه اجتماعی و اجرا باشد که در این حوزه لازم است برای هریک از آسیب‌های اجتماعی راهکارهای متعدد نوشته شود.

   

  وی بیان کرد: این راهکارها باید بومی هراستان و حتی در صورت وجود تفاوت‌های فاحش در میان شهرستان‌های هر استان یا مناطق و محلات باشد.

   

  وی با تأکید بر اینکه به سطوح مختلف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی توجه شود، اعلام کرد: زمینه مشارکت مردم و تشکل‌های غیردولتی فراهم شود، چرا که موفقیت در این عرصه فقط با حضور و مشارکت مردم و این تشکل‌ها امکان پذیرخواهد بود و دولت نمی‌تواند به تنهایی موفق به کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی شود.

   

  رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران بیان کرد: رویکردهای اجتماعی باید دارای یک نوع برنامه‌ریزی و سیاستگذاری باشد و تا حد امکان از تحمیل رویکردهای انتظامی و قضایی در این زمینه خودداری شود، چرا که نگاه امنیتی و انتظامی موجب زیرزمینی شدن آسیب‌های اجتماعی می‌شود، ضمن این که موفقیت پایدار هم نخواهد داشت.

   

  وی بر توجه ویژه به رویکردهای اجتماع محور، تقویت هویت فرهنگی جامعه برای مبارزه با ناتوی فرهنگی تاکید و تصریح کرد: باید این را بپذیریم که مبارزه با این موضوع فقط با «اندیشه» است نه زور. شاید بتوان گفت مؤثرترین اقدام در حوزه اجرا «آموزش» صحیح، مستمر و به موقع با بهره‌گیری از روش‌های جذاب و متنوع است.

   

  موسوی‌چلک با اعلام اینکه بدون شک یکی از نهادهای مؤثر در تولید علم و ایجاد فرصت برای تبادل نظر در این زمینه‌ها جهاد دانشگاهی است، عنوان کرد: شاهد این گفته تلاش جهاد دانشگاهی برای برگزاری این همایش است که امسال پنجمین دوره آن در سطح ملی برگزار می‌شود. تأملی بر انتشارات و پژوهش‌های این نهاد نیز گویای همین مسئله بوده و باید گفت این تلاش‌ها قابل تقدیر است.

   

  وی به نقش این همایش در کاهش آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و ادامه داد: عنوان همایش به تنهایی افراد، کارشناسان، خانواده‌ها، اصحاب رسانه و مسئولان را به فکر وادار می‌کند.

   

  وی گفت: مطالب این همایش‌ها امروز برای بسیاری از مدیران و کارشناسان و پژوهشگران و دانشگاهیان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

   

  رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به اینکه نباید توقع داشت با یک همایش همه مشکلات حل شود، افزود: با توجه به طرح در این راستا، فرصت دسترسی به آخرین یافته‌های علمی و پژوهشی و دیدگاه‌ها در این زمینه فراهم می‌شود که این مهم اقدام ارزنده‌ای است.

   

  وی تصریح کرد: مسئولان برگزاری همایش ملی آسیب‌های پنهان باید برای تأثیرگذاری بیشتر یافته‌ها و مقالات این همایش را در اختیار رسانه‌ها و مسئولان استانی و کشوری قرار داده و همچنین با قرار دادن اصل مقالات در سایت همایش فرصت دسترسی را برای همه علاقمندان این عرصه فراهم کنند.

   

  موسوی‌چلک با تاکید بر اینکه باید بعد از بررسی همه مقالات یافته‌های کاربردی آن در یک کتاب(به اختصار)استخراج شود، یادآور شد: حتی می‌توان این کار را برای پنج همایش برگزارشده در زمینه آسیب‌های اجتماعی پنهان در استان کردستان انجام داد و یک مجلد کرد، عناوین پژوهشی استخراج شده جدید را در اختیار نهادهای ذیربط قرار داد. در هر صورت اهتمام جهاد دانشگاهی استان کردستان و دستگاهای دیگر استانی در این زمینه ستودنی است.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28624119
اکنون :
51