جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 40710
  تاریخ انتشار : 27 آذر 1392 13:47
  تعداد بازدید : 532

  سالاری:

  آلودگی هوای تهران با گسترش اتوبان ها و بزرگراه ها حل نمی شود

  عضو کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: آلودگی هوای شهر تهران با گسترش اتوبان ها و بزرگراه ها حل نمی شود چرا که هرچقدر شریان های ارتباطی را توسعه دهیم سفرهای بیشتری جذب پایتخت می شود.

  5446.JPG

  به گزارش خبرنگار «شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سالاری طی نشست خبری که صبح امروز در مرکز معاینه فنی بیهقی برگزار شد، افزود: چه شهرداری و چه دولت به عرصه حمل و نقل عمومی ازجمله توسعه مترو اهمیتی نمی‌دهند که همین مساله باعث می‌شود معضل آلودگی هوا همچنان تشدید شود.

  وی ادامه داد: آمارها نشان می‌دهد که در سال شاهد 45 هزار مورد مرگ و میر بر اثر آلودگی هوا هستیم که بیش از 4000 نفر آن مربوط به شهر تهران است اما چون به صورت غیر ملموس اتفاق می‌افتد متوجه آن نیستیم.

  عضو کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران افزود: با توجه به اینکه نزدیک به 100 روز از عمر شورای چهارم شهر تهران می‌گذرد یکی از نگرانی‌ها و دغدغه‌های اصلی شورای شهر موضوع آلودگی هوا، تصمیم سازی و تصویب قوانین مرتبط با حل این معضل است و در این دوره به دنبال آن هستیم که حمل و نقل عمومی را در پایتخت گسترش دهیم.

  سالاری اضافه کرد: امیدواریم در دولت تدبیر و امید شاهد تخصیص اعتبارات لازم که دولت‌های گذشته توجهی به آن نمی‌کردند باشیم.

  وی با بیان اینکه فرهنگسازی ناصحیح در خصوص اهمیت معاینه فنی یکی از مهمترین مشکلات شهر تهران است افزود: مصوبه غلط مجلس گذشته در رابطه با افزایش زمان اعتبار برگه‌های معاینه فنی این مشکل را تشدید کرد اما خوشبختانه با توجه به رویکرد سازمان حفاظت محیط زیست در دولت جدید و تلاش‌های دکتر ابتکار می‌توان گفت که این مشکل به زودی حل خواهد شد. علاوه بر آن لایحه‌ای از سوی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری در شورای شهر در حال بررسی است تا در سطح کلانشهر تهران شاهد تعامل گسترده دولت و شورا در این زمینه باشیم.

   

  سامانه واحد مراکز معاینه فنی ایجاد شود

  عضو کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران اظهار کرد: باید سامانه واحد مراکز معاینه فنی در سراسر کشور ایجاد شود چرا که دغدغه کارشناسان این حوزه در حال حاضر این است که در شهر تهران شاهد خودروهایی از سراسر کشور هستیم که در شهرهای غیر از تهران معاینه‌های فنی غیرمکانیزه را پاس کرده‌اند و بسترهای الکترونیکی لازم آنها فراهم نشده است.

  وی تاکید کرد: بحث استانداردسازی تولیدات داخلی توسط خودروسازان یکی دیگر از موارد مهمی است که باید برای حل آلودگی هوای شهر تهران به آن توجه شود چرا که در ایران هنوز به استاندارد یورو4 نرسیده و با همان استانداردهای قدیمی خودرو تولید می‌کنیم. همچنین امیدواریم در آینده شاهد حذف تحریم‌ها در پی مذاکرات هسته‌ای باشیم تا بتوانیم استاندارد سوخت را نیز ارتقا دهیم.

  سالاری با بیان اینکه نحوه تعامل پلیس راهور و شهرداری تهران در سالهای گذشته باید به عنوان الگوی مناسبی برای سایر شهرها مورد توجه قرار گیرد افزود: ‌امیدواریم تصدی گری‌های دولتی در حوزه مدیریت شهری واگذار شده و شاهد الحاق پلیس راهور به حوزه حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران باشیم.

  عضو کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: در حال حاضر شورای شهرداری‌ها را داریم و شوراهای شهر به آن معنایی که باید باشند نیستند و امیدواریم که با لایحه‌ای که از سوی شورای استانها در خصوص واگذاری تصدی گری های دولتی به دولت قبلی ارائه شد در دستور کار دولت جدید نیز قرار بگیرد.

   

  هشت مرکز معاینه فنی برای شهر تهران بسیار کم است

  سالاری با اشاره به فعالیت هشت مرکز معاینه فنی در سطح شهر تهران اظهار کرد: تعداد مراکز معاینه فنی با پراکندگی مناسب باید در دستور کار قرار گیرد تا شهروندان بتوانند به این مراکز مراجعه کنند.

  وی جلوگیری از تردد خودروهای تک سرنشین را یکی از مهمترین اقدامات برای حل معضل ترافیک و آلودگی هوای شهر تهران دانست و افزود: هرچقدر هم که بزرگراه‌های تهران را توسعه دهیم تا زمانی که شاهد ورود خودروهای تک سرنشین به خیابان‌ها باشیم به نتیجه نخواهیم رسید.

  عضو کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با تاکید بر اهمیت کنترل موتورسیکلت‌های دودزا برای کاهش آلودگی هوا اظهار کرد:‌به موجب لایحه‌ای که به شورای شهر تهران ارائه شده امیدواریم هرچه زودتر شاهد برقی شدن موتورسیکلت‌های بنزینی پایتخت باشیم و با توجه به این موضوع که افراد با تمکن مالی پایین از موتورسیکلت استفاده می‌کنند پیش بینی‌های لازم برای تخصیص یارانه به این افراد در نظر گرفته شود.

  وی تصریح کرد:‌طبق قانون باید در قبال تولید هر خودروی جدید یک خودرو را از رده خارج کنیم که باید بسترهای لازم این اقدام فراهم شود.

   

  بودجه مترو در برنامه متمم افزایش یافته است

  سالاری با بیان اینکه در بودجه 93 و برنامه متمم شورای شهر تهران بودجه مترو افزایش قابل توجهی داشته است افزود: مساله از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و استانداردسازی خودروهای تولیدی برای کاهش آلودگی هوای تهران در اختیار دولت بوده و شورای شهر نمی‌تواند در این زمینه اقدام کند اما با توجه به تعامل خوب شورای شهر تهران و دولت در حضور وزرا در صحن شورا امیدواریم که شاهد دغدغه‌های شهروندان به مسئولان دولتی باشیم.

  وی تاکید کرد: ‌با توجه به اینکه در آستانه روز هوای پاک قرار داریم یکی از خواسته‌های شورای شهر تهران از رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ارائه لایحه کاهش سن معاینه فنی خودروها به صورت دو فوریتی به مجلس است تا شاهد تصمیم قاطع نمایندگان مجلس در این زمینه باشیم.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28624119
اکنون :
92