جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 40705
  تاریخ انتشار : 27 آذر 1392 13:27
  تعداد بازدید : 516

  رییس اداره درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر:

  وزارت بهداشت علیه عطاری های غیرمجاز اعلام جرم کند

  رییس اداره درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر خواستار اعلام جرم وزارت بهداشت به عنوان متولی نظام سلامت کشور از عطاری های غیرمجاز و متخلف شد.

  به گزارش خبرنگار«حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکترسیدعلی شفیعی در نشست بررسی «آنالیز آزمایشگاهی داروهای ترک اعتیاد ارائه شده در عطاری‌های شهرتهران» با بیان اینکه در بحث داروهای گیاهی ترک اعتیاد، پزشکی قانونی جور دیگر دستگاه‌ها را می‌کشد، اظهارکرد: سایر دستگاه‌ها نیز باید در حوزه مواد مخدر و داروهای ترک اعتیاد ورود پیدا کنند که در آینده این اطلاعات در قالب شبکه پایش، جمع‌آوری و اطلاع‌رسانی خواهد شد.

   

  وی با بیان اینکه مسائل و مشکلات حوزه عطاری‌ها تنها محدود به تهران نیست، گفت: ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز همکاری‌هایی را در این حوزه در سطح کشور داشته است.

   

  رییس اداره درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: اگر خارج از بحث‌ عطاری‌ها بخواهیم به این موضوع نگاه کنیم، مشاهده می‌شود که عده‌ای از افراد با نگاهی سودجویانه عملا اقدام به موادفروشی می‌کنند و در این خصوص دیگر بحث بر سر اینکه عطاری‌ها در این میان چگونه مداخله می‌کنند، نیست.

   

  1-2164.jpg

  شفیعی با بیان اینکه باید تقاضا را در این حوزه محدود کرد، اظهارکرد: کسی که خریدار یک ماده باشد، آن را پیدا می‌کند. حال چه از عطاری باشد یا از دکه روزنامه‌فروشی. همانطور که در گذشته نیز فروش مواد مخدر در برخی از دکه‌ فروشی‌ها نیز انجام می‌شد که با آن مقابله شد.

   

  وی با طرح این سئوال که چرا افراد برای ترک اعتیاد خود به جای مراجعه به نظام درمانی، به سراغ عطاری‌ها می‌روند، گفت: اگر این موضوع را به دو بخش تقسیم کنیم، یک بخش از آن مربوط به ناتوانی ما در درمان اعتیاد می‌شود، چرا که درمان اصلی و تکمیلی در این حوزه فراموش شد و همین موضوع باعث سرخوردگی معتادان می‌شود که قصد ترک مصرف مواد مخدر را دارند.

   

  رییس اداره درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر بخش دوم را ناآگاهی خانواده‌ها از شیوه‌های ترک اعتیاد دانست و گفت: متاسفانه عمده افرادی که در خانواده‌هایشان فرد معتاد وجود دارد، با نحوه مصرف داروهای ترک اعتیاد آشنا نیستند که این موضوع نیز نقطه ضعف دیگر ماست.

   

  وی با بیان اینکه چرا باید ماهواره مرجع کسب خبر شهروندان در حوزه ترک اعتیاد باشد؟ گفت: سایر رسانه‌ها نیز باید وارد شده و مردم را نسبت به این موضوع آگاه کنند.

   

   

  وزارت بهداشت علیه عطاری‌ها اعلام جرم کند

   

  شفیعی با اشاره به بحث برخورد با عطاری‌های متخلف نیز افزود: دراین باره وزارت بهداشت باید به عنوان متولی نظام سلامت کشورعلیه آنان اعلام جرم کرده و دستگاه قضایی و انتظامی نیز با آنها برخورد کنند.

   

  وی راهکار اصلی در این حوزه را کاهش تقاضا دانست و گفت: به نظرم بهترین روشی که می‌تواند منجر به محدود کرد گرایش افراد به استفاده از این داروها باشد، کاهش تقاضای آن در سطح جامعه است که این موضوع اثربخشی بیشتری نیز نسبت به محدودیت دسترسی خواهد داشت.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28624119
اکنون :
73